Ұйымдастырылған
оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы
«Балапан» ортаңғы тобы
«Қатынас » білім беру саласы
Бөлімі
: Тіл дамыту
Тақырыбы
: «Түсі қандай»
Сабақтың
мақсаты :
Білімділік:
-сөздің
дыбысталу мәдениетін
қалыптастыру: тақырыптық сөздерді
әдеби тілдегі норманы
сақтай отырып айтуға
үйрету ; «і», «ү», «қ» «ө» дыбыстарын
есту қабілеті арқылы дұрыс айтуын
қадағалау;
- сөздің қорын молайту
және белсенділігін арттыру : қызыл, сары, жасыл
- тілдің
грамматикалық құрлысын
қалыптастыру: түсі қандай? Сұрағына дұрыс жауап беруді
үйрету : алма қызыл, өрік сары, алмұрт жасыл, үстел сары, орындық жасыл
-байланыстырып
сөйлеуге үйрету:
Суретте – қызыл алма
Түзету: түстерді есте
сақтау, логикалық ойлау қабілеттері мен
ұсақ моторикасын дамыту.
Тәрбиелік: мемлекеттік
тілде мәдени – әлеуметтік
өзара қатынасқа дайын
тұлғаны тәрбиелеу, балалардың қазақ тілі сабағына
деген қызығушылығын арттыру ,
дұрыс, анық сөйлеуге жаттықтыру
Көрнекілік
пен құралдар:
Демонстрациялық: Ботақан (қуыршақ театырынан), ойыншықтар, фонетикалық
жатығу үшін муляждар сары, қызыл , жасыл түске боялған суреттер.
Үлестіретін
: жұмыс дәптерлері, түрлі түсті қарындаштар
Іс –әрекет кезендері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Балалардың іс-әрекеті |
Мотивациялық - қозғаушылық |
Сәлемдесу. 1.Сәлеметсіңдер ме, балалар! Біз бүгін түстерді үйренуді жалғастырамыз. Қане , бәріміз бірге айтайық: «түстерді үйренеміз» С/о «Дұрыс ата»- ойыншықтар , көкіністер мен жемістердің атауларын бекіту
|
-Сәлеметсіз бе!
Суреттерге қарап жауап береді |
Ұйымдастыру –іздестіру
|
2. Ботақан балаларды мадақтайды. «тәрбиеші, балаларға заттардың түстерін үйренуді ұсынады.» |
Қызығады келіседі.
|
Ф/ж «Сөзұқастар айтайық» Нақ –нақ-нақ – бақта пісті қызанақ Яр-яр-яр – жедік жасыл қияр Ұрт – ұрт – ұрт қандай тәтті сары алмұрт |
Қарайды, тыңдайды, есте сақтап , тәрбиешімен бірге қайталайды : (Бастапқы кезде хормен сонан кейін жеке айтқызу) | |
Жаттығу «Түсі қандай?» Түстің қандай екенің білу үшін«Түсі қандай?» деген сұрақты қою керек А) қызыл түсті суреттерді көорсету, бекіту. - Мынау не ? - Түсі қандай? Ә) сары түсті суреттерді көрсету, бекіту Б) Жасыл түсті суреттерді көрсету, бекіту |
Тыңдап , тәрбиешімен бірге қайталайды. (хормен сонан кейін жеке айтқызу) Жауап береді: - Мынау – алма - Түсі - қызыл - Мынау – анар - Түсі қызыл - Мынау - үстел - Түсі қызыл Жауап береді
Жауап береді
| |
Сергіту сәтті . Оң қолымда қызыл доп Солқолымда сары доп Досымды шақырып Доптармен ойнаймыз |
Мәттінге сәйкес қимылдар жасайды
| |
«Сиқырлы қарындаштын тапсырмасын орындайық» -Балалар , Ботақанға қызыл алманы бояуға көмектесейік |
Дәптердегі тапсырманы орындайды | |
|
| |
Рефлексивті – түзетушілік |
-Бүгін қандай жаңа сөздерді үйрендік? - Балалар , қандай түстерді білесіндер? |
Үйренген түс атауларын қайталайды |
Ботақан балаларға көмектері үшін алғыс білдіреді |
Жетістіктеріне қуанады |
Күтілетін
нәтеже:
Нені
білді : Қазақ тіліндегі
түстердің атауларын, тақырып сөздерін дұрыс
қолдануды: «Түсі қандай?» сұрағына жауап беруді
Қандай
түсініктерді игерді:
Түс туралы түсініктерді
Меңгерген
дағдылары мен іскерліктері :
мұқият тындап , нұсқауларды дұрыс орындау, дәптердегі тапсырманы
орындау мен қарындашты дұрыс
ұстау